Статии

Топ пробиотични щамове при стомашен грип (вирусен гастроентерит)

stomashen grip

Стомашният грип, както е широко известен вирусният гастроентерит, може да бъде изключително неприятно преживяване през летните дни. Това състояние се проявява със симптоми като диария, гадене, повръщане и коремни спазми. И ако това се случи по време на почивката, цялата ситуация става още по-непоносима.

Докато почивката и хидратацията са от решаващо значение за възстановяване от стомашен грип, включването на специфични пробиотични щамове във вашата диета може значително да помогне за възстановяване здравето на червата. 

В тази статия ще разгледаме най-добрите пробиотични щамове за справяне със стомашен грип, техните ползи и препоръчителна диета за подпомагане на възстановяването на червата в случай, че ви сполети вирусен гастроентерит.

Какво е стомашният грип и каква е ролята на пробиотиците

Вирусният гастроентерит е възпаление на стомаха и червата, причинено от вируси като норовирус или ротавирус най-често. Тези инфекции нарушават баланса на добрите и лошите бактерии в червата, което води до храносмилателен дистрес. Пробиотиците или полезните бактерии могат да помогнат за възстановяването на този баланс чрез попълване на чревната флора с полезни бактерии, засилване на имунната функция и намаляване продължителността и тежестта на симптомите.

Най-добрите пробиотични щамове за стомашен грип

Всеки пробиотичен щам предлага уникални ползи за здравето на червата. На следващо място ще разгледаме някои от най-добрите щамове, препоръчвани за справяне със стомашен грип, като всички те се съдържат във формулата Bio-Kult® Everyday / Био-Култ Ежедневен пробиотик – 15 капсули.

1. Bacillus subtilis PXN® 21®

Bacillus subtilis е силна, спорообразуваща бактерия, известна със способността си да оцелява при сурови стомашни условия. Този щам насърчава производството на ензими, които подпомагат храносмилането и поддържат имунната система. Изследванията показват, че Bacillus subtilis може да помогне за намаляване на тежестта на диарията, често срещан симптом на стомашен грип.

2. Bifidobacterium bifidum PXN® 23™

Bifidobacterium bifidum преобладава в дебелото черво и играе решаваща роля в поддържането на здрава чревна бариера. Доказано е, че този щам повишава имунния отговор и инхибира растежа на патогенни бактерии. Може да помогне за съкращаване на продължителността на диарията и намаляване на стомашно-чревния дискомфорт.

3. Bifidobacterium breve PXN® 25™

Bifidobacterium breve е особено ефективен при облекчаване на стомашно-чревни възпаления и подобряване на здравето на червата. Проучванията показват, че този щам може да модулира имунната система и да подобри целостта на чревната лигавица, което го прави полезен по време на епизоди на вирусен гастроентерит.

4. Bifidobacterium infantis PXN® 27™

Bifidobacterium infantis е известен със своите противовъзпалителни свойства и способността си да намалява подуването и газовете. Подпомага цялостния баланс на чревната микробиота, който може да бъде значително нарушен по време на стомашен грип. Този щам помага за възстановяване на здравето на червата и подобряване на храносмилателния комфорт.

5. Bifidobacterium longum PXN® 30™

Bifidobacterium longum е от съществено значение за поддържане на балансирана чревна микробиота и засилване на имунната система. Този щам помага за намаляване на честотата и тежестта на диарията, насърчава функцията на чревната бариера и поддържа цялостното здраве на храносмилането.

6. Lactobacillus acidophilus PXN® 35™

Lactobacillus acidophilus е един от най-известните пробиотични щамове. Той произвежда млечна киселина, която инхибира растежа на вредните бактерии в червата. Този щам може да помогне за намаляване на симптомите на стомашен грип чрез подобряване на микробния баланс на червата и подпомагане на имунната функция.

7. Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus PXN® 39™

Този щам често се среща в кисело мляко и ферментирали храни. Подпомага храносмилането на лактозата и насърчава здравословна чревна среда. Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus може да помогне за облекчаване на стомашно-чревните симптоми и да поддържа цялостното здраве на червата по време на вирусен гастроентерит.

8. Lactobacillus casei PXN® 37™

Lactobacillus casei е ефективен при предотвратяване и лечение на диария. Той подобрява микробното разнообразие на червата и поддържа имунната система. Този щам може да помогне за намаляване на продължителността на симптомите на стомашен грип и да насърчи по-бързото възстановяване.

9. Lactobacillus plantarum PXN® 47™

Lactobacillus plantarum е известен със способността си да оцелява в киселата среда на стомаха и да колонизира ефективно червата. Помага за намаляване на възпалението и поддържа функцията на чревната бариера, което го прави полезен по време на стомашен грип.

10. Lactobacillus rhamnosus PXN® 54™

Lactobacillus rhamnosus е известен със своите мощни имуностимулиращи свойства. Може да помогне за намаляване на тежестта и продължителността на диарията, да подобри здравето на червата и да поддържа естествените защитни сили на организма срещу вирусни инфекции.

11. Lactobacillus helveticus PXN® 45™

Lactobacillus helveticus е полезен както за червата, така и за психичното здраве. Поддържа целостта на чревната лигавица и помага за намаляване на стомашно-чревните симптоми. Този щам е особено ефективен за насърчаване на общото благосъстояние по време на стомашен грип.

12. Lactobacillus salivarius PXN® 57™

Lactobacillus salivarius помага за поддържането на балансирана чревна микробиота и поддържа здравето на храносмилането. Може да помогне за облекчаване на симптомите на стомашен грип и да насърчи по-здравословна чревна среда.

13. Lactococcus lactis ssp. lactis PXN® 63™

Lactococcus lactis ssp. lactis се използва в производството на ферментирали храни. Той поддържа здравето на храносмилането, като подобрява микробния баланс на червата и насърчава растежа на полезните бактерии.

14. Streptococcus thermophilus PXN® 66™

Streptococcus thermophilus е друг щам, често срещан в киселото мляко. Подпомага храносмилането на лактозата и поддържа здравословна чревна среда. Този щам може да помогне за намаляване на стомашно-чревните симптоми и да поддържа здравето на червата по време на стомашен грип.

Възстановяване на червата с диета за възрастни

Поддържането на подходяща диета е от решаващо значение за възстановяването на червата по време и след стомашен грип. Поддържането на хидратация е от съществено значение, така че пийте много течности, включително разтвори за перорална рехидратация (може и да са добавки) или богати на електролити напитки, за да предотвратите дехидратация. 

Включете лесно смилаеми храни в менюто като банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб (диетата BRAT), които са щадящи за стомаха. Включването на ферментирали храни като кисело мляко, кефир, кисело зеле и кимчи може да донесе още естествени пробиотици за поддържане на здравето на червата. 

Важно е да избягвате пикантни, мазни и сладки храни, които могат допълнително да раздразнят стомаха и да обострят симптомите. Комбинирането на тези диетични практики с употребата на пробиотици може да помогне за възстановяване на чревния баланс и да насърчи по-бързото възстановяване от стомашен грип.

Възстановяване на червата с диета за бебета и малки деца

Когато бебета и деца се разболеят от стомашен грип, управлението на диетата им е от решаващо значение за осигуряване на правилна хидратация и хранене, докато храносмилателната им система се възстановява. За кърмачетата кърменето или храненето с адаптирано мляко трябва да продължи както обикновено, тъй като кърмата осигурява основни хранителни вещества и антитела, които могат да помогнат в борбата с инфекцията. В случаите, когато бебето повръща или има диария, предлагането на малки, чести хранения може да му помогне да бъде добре хидратирано, без да се претоварва стомаха му.

За по-големите деца хидратацията също е от първостепенно значение. Разтворите за орална рехидратация, специално предназначени за деца, са идеални, тъй като осигуряват правилния баланс на електролити и течности. Бистри течности като вода, разредени плодови сокове и зеленчукови сокове (с естествени захари) също могат да бъдат полезни. Най-добре е децата да избягват подсладени напитки и газирани напитки, тъй като те могат да влошат диарията и да доведат до покачване на теглото.

Когато става въпрос за твърди храни, диетата BRAT (банани, ориз, ябълково пюре и препечен хляб) е добра отправна точка. Тези храни са меки и лесни за обработване от стомаха. Важно е постепенното повторно въвеждане на обичайните храни с подобряване на симптомите на детето. Храни като обикновени крекери, варени картофи и някои видове паста могат да се въвеждат бавно. Освен това могат да се включат малки порции чисто бяло месо, варени моркови и други немазни, лесно смилаеми храни, когато детето започне да се чувства по-добре.

Важно е да наблюдавате внимателно детето и да се консултирате с педиатър, ако симптомите продължават или се влошат. Осигуряването на достатъчно почивка, предпазване от силно слънце и поддържането им в комфортна среда също са основни компоненти на възстановяването. 

Препоръчани продукти

Източници

Szajewska, H., & Kolodziej, M. (2015). Systematic review with meta-analysis: Saccharomyces boulardii in the prevention of antibiotic-associated diarrhoea. Alimentary Pharmacology & Therapeutics, 42(7), 793-801. https://doi.org/10.1111/apt.13338

O’Callaghan, A., & van Sinderen, D. (2016). Bifidobacteria and their role as members of the human gut microbiota. Frontiers in Microbiology, 7, 925. https://doi.org/10.3389/fmicb.2016.00925

Wullt, M., Johansson Hagslätt, M. L., Odenholt, I., & Berggren, A. (2007). Lactobacillus plantarum 299v enhances the concentrations of fecal short-chain fatty acids in patients with recurrent Clostridium difficile-associated diarrhea. Digestive Diseases and Sciences, 52(9), 2082-2086. https://doi.org/10.1007/s10620-006-9230-0

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *